Kuruluşun ve Kurtuluşun Partisi CHP 97 Yaşında  
Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yönetimimiz 97’nci kuruluş yıl dönümünde Ata’nın huzurunda
09.09.2020
1014
Yazı Boyutu: A- A+

CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları Genel Başkanımız Aylin Nazlıaka, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş, CHP Genel Başkan Yardımcıları, Parti Meclisi Üyeleri, Milletvekilleri, İl Başkanımız Ali Hikmet Akıllı ve İl Yöneticilerimizden oluşan heyet, partinin 97’nci Kuruluş Yıl Dönümünde Anıtkabir’i ziyaret ederek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı.

Aslanlı Yol’dan yürüyen heyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesi önüne geldi. Burada saygı duruşunun ardından CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu mozoleye çelenk bıraktı. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetimiz, CHP’nin İkinci Genel Başkanı İsmet İnönü’nün mezarını da ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Kılıçdaroğlu, Anıtkabir Özel Defteri’ne partinin kuruluş yıl dönümüyle ilgili duygu ve düşüncelerini yazdı:

“Büyük Atatürk, Sayın Genel Başkanım,

Temellerini 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresinde attığınız, 9 Eylül 1923’te de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız.

Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını, Kuvayı Milliye’nin işgal orduları karşısındaki azmini, 97’nci kuruluş yıldönümümüzde de yüreğimizde taşıyoruz. Yegane amacımız, sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir. İlke ve devrimleriniz ile II. Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi, işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz.

Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız şartsız milletin olana dek sürecektir.

Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimi’nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Ruhun şad olsun.”