Ankara’nın Başkent Oluşu Kutlandı  
Ankara’nın başkent oluşunun 97. yılı dolayısıyla kutlamaları Covid-19 pandemi şartları gereği sadece il protokolünün katılımı ile gerçekleştirildi.
14.10.2020
86
Yazı Boyutu: A- A+

Ankara’nın başkent oluşunun 97. yılı dolayısıyla kutlamaları Covid-19 pandemi şartları gereği sadece il protokolünün katılımı ile gerçekleştirildi. Ankara Valisi Vasip Şahin, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 4. Kolordu Garnizon Komutanı, Ankara Emniyet Müdürü, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il başkanlarının yer aldığı heyette CHP Ankara İl Başkan Vekili olarak İl Başkan Yardımcısı Av. Deniz Çakır temsil etti. Heyet, Anıtkabir’i ziyaret ederek mozoleye çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu. Vali Şahin tarafından şeref defteri imzalanması ile tören son buldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tören sonrası yaptığı açıklamada Ankara’nın başkent olmasında emeği geçen tüm kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum dedi.

Törene CHP Ankara İl Başkan vekili olarak katılan İl Başkan Yardımcısı Av. Deniz Çakır ise, 9 Ekim 1923 tarihinde İsmet İnönü ve arkadaşlarının verdiği tek maddelik kanun teklifinin 13 Ekim tarihinde TBMM tarafından kabulü ile Ankara’nın başkent olduğunu hatırlatarak, "Ankara’nın başkent olmasında emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" dedi.