Ankara Kalesi esnafının sorunlarını dinledi  
Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, İl başkan yardımcıları Aysun Palalı Köktaş, Önder Karaulus, Erkan Şeyhoğlu ve CHP Altındağ ilçe başkanı Ali Ergin’den oluşan CHP heyeti ile Ankara Kalesi esnafı ile bir araya geldi
20.10.2020
204
Yazı Boyutu: A- A+

Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, İl başkan yardımcıları Aysun Palalı Köktaş, Önder Karaulus, Erkan Şeyhoğlu ve Altındağ ilçe başkanı Ali Ergin’den oluşan CHP heyeti ile Ankara Kalesi esnafı ile bir araya geldi.

Heyet önce Ressam Muammer Durmuş’un eserlerinin yer aldığı sergiyi gezdi ve ardından İbrahim Terzioğlu, Fatma Tuna, Bora Keleş, Serkan Demirtaş, Abdulsamet Ürün’den oluşan Kale esnafının sorunlarını kendilerinden dinledikleri bir sohbet toplantısı düzenlediler. Kale esnaflarından Emin Antik Sanat’ın sahibi İbrahim Terzioğlu heyete gerek Ankara Kalesi esnaflarının sorunları hakkında gerekse genel anlamda Ankara Kalesinin turizm alanında son yıllarda yaşadığı gerileme hakkında bilgi verdi ve destek talep etti.

Önceki Büyükşehir Belediye Başkanlarının başkentin en büyük turizm noktası olan Ankara Kalesinin cazibe merkezi olması için gerekli çalışmaları yapmadıkları gibi yanlış uygulamaları sonrası özellikle yabancı turistlerin artık hiç görünmediğini ifade ettiler. Esnaflar Belediyenin Ankara Kalesi içerisinde yer alan Konak’larda birçok restoranın içki ruhsatlarını iptal etmeleri ile kalenin turistlerin yemek tercihleri arasından çıktığını söylediler. 10-15 yıl öncesine kadar Ankara’daki birçok büyükelçiliğin yemek davetlerinin, resepsiyonlarının burada düzenlendiğini belirten heyet artık yabancıların hiçbir organizasyonunu burada yapmadıklarını belirttiler.

Bununla birlikte aslında Ankara Kalesinin hemen yanı başındaki Kayabaşı Mahallesindeki konutlarda yaşayan bazı işgalcilerin özellikle yabancı turistlere yönelik saldırgan tavırları, taciz-kapkaç gibi güvenlik sorunları ve kaledeki ışıklandırmanın yetersiz olması gibi nedenlerden turist sayısında ciddi anlamda düşüş yaşadıklarını söylediler. Yaşanan sorunlar nedeniyle Ankara Kalesinin eski önemini yitirdiğini ve insanların saat 18.00 den sonra kaleye ziyarete gelmediklerini durumun her geçen gün daha kötüye gittiğini söylediler.

Esnaflar, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından son 1 yıldır iç kale kısmında çalışmalara başlanıldığını, bu çalışmaların umut verici güzel gelişmeler olmakla birlikte dış kale kısmında da bir an evvel çalışmaların başlanılması gerektiğini belirttiler.