Ankara Heyetimiz Polatlı ilçesine çıkarma yaptı  
İl Başkanımız ve beraberindeki heyet Polatlı ilçesinde bir ziyaretler gerçekleştirerek, yerinde incelemeler yaptılar.
17.07.2020
996
Yazı Boyutu: A- A+

İl Başkanımız Av. Ali Hikmet Akıllı, İl Başkan Yardımcılarımız Aysun Palalı Köktaş, Veli Şahin, Aycan Demir, Emre Gümüş, Kenan Yıldırım, Adem Kaleli, İl Kadın Kolları Başkanımız Ayfer Ayaz, İl Gençlik Kolları Başkanımız Tolga Turgut, Polatlı İlçe Başkanımız Bilal Haşim Avcı ve yönetimi, Meclis Üyesi Selami Ovacık’tan oluşan heyettekiler önce Polatlı Ticaret Borsasını ziyaret ettiler. Borsa Başkanı Yahya Toplu ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek ilçelerinin güncel sorunları hakkında bilgi verdi.

Heyetimiz daha sonra Polatlı Ziraat Odasını ziyaret etti. Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu kabulde yaptığı konuşmada çiftçinin son yıllarda çok büyük sıkıntıları olduğunu bunun yanı sıra yeni koronavirüs salgını ile beraber çiftçinin yaşadığı yeni sorunları dile getirerek yerelde kendi imkanları ile yeni çözümler üzerinde çalıştıklarını, çözüm odaklı projeler geliştirdiklerini söyledi.

Heyetimiz daha sonra Polatlı ilçe merkezindeki esnafları ziyaret ederek sorunlarını dinlediler, parti olarak bu sorunların çözümlerine yönelik çözümlerini aktardılar.

İl Başkanımız Av. Ali Hikmet Akıllı ise yapılan ziyaretler sonrası yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Saygıdeğer Basın Mensupları,

Bugün Polatlı ilçemizde çiftçilerimizin, üreticilerimizin, esnaflarımızın durumlarını yerinde görmek, sorunlarını birinci ağızdan dinlemek ve çözümlerimizi kendilerine anlatmak için bir dizi ziyaretler gerçekleştirdik.

Son yılların istatistiki verilerine bakacak olursak Polatlı ilçemiz yıllık 400 bin ton buğday, 350 bin kuru soğan, 185 bin ton şekerpancarı, 100 bin arpa üretimi ile ülkemiz tarımında hatırı sayılır bir üretim merkezimizdir. Bugün yaptığımız ziyaretlerde yerinde gördük ki, tahıl ekili arazilerin kimisi biçilmeden, kimisi ise biçimden hemen sonra yüksek katlı binalara kupon arazi haline getirilmeye hızla devam ediliyor.

İktidarın rantiyeye hizmet eden uygulamaları sonucunda ülkemizin her köşesinde olduğu gibi Polatlı ilçemizde de üreticilerimiz, çiftçilerimiz zor durumdadır, var olma kavgası vermektedirler.

Çiftçilerimizi kendi ülkemizde dahi Avrupalı, Amerikalı hatta Çinli üreticilerle rekabete sokan iktidar, tarımsal girdi maliyetleri sürekli yükselen tarım üreticilerimize yeterli destekleme yapmamakta, onları kaderleri ile bile baş başa bırakmamakta, çiftçilerimizi yabancı ülkelerin insafına terk etmektedir.

Sulanabilir arazilerde maliyeti yüksek ürünlerin ekimini destekleyen iktidar bu ürünlerin fiyatlarını belirleyecek bir çözüm üretmemekte, pazarlama sorunları ile üreticiyi baş başa bırakmaktadır.

Tüm bu olumsuz tabloya bir de tarım işçilerinin sorunlarını da ekleyince ümitsiz olmak içten bile değil ama umut her zaman vardır. Umudu diri tutmak için çiftçimizin ayağına geldik, yarınlara daha güvenle bakmaları için CHP olarak onlara çözümlerimizi anlatmaya geldik.

Öncelikli olarak tarımsal üretimin en başat girdilerinden olan kullanılan elektrik,  mazot, gübre fiyatlarının en azından sezon içinde çiftçi lehine sabit tutulması, gerekli indirimlerin yapılması acil bir durumdur.

Ayçiçeği, mısır vb. gibi ürünlerde damla sulama sisteminin kullanımı teşvik edilmeli, kurulum ve işletme maliyetlerini indirmek için mutlaka hibe içerikli destekler sağlanmalıdır.

Tarımsal desteklemeler gerçekçi rakamlara yükseltilmeli ve ilan edildiği zaman çiftçimize verilmelidir, geciktirilmemelidir.

Çiftçilerimize saha tecrübesi olan tarım uzmanları tarafından özellikle toprak, gübre ve ilaç kullanımının etki değerleri hakkında yerinde eğitimler verilmelidir. Unutulmamalıdır ki, bölgede soğan üretimi yapılan yerlerde aşırı ilaç kullanımı çevre kirliliğine sebep olmaktadır. İlaçlama Holder dolum yerlerinde plastik atık depoları temin edilmelidir.

Tarım işçilerinin konaklama, barınma ile ilgili sorunlarına kalıcı çözümler üretilmelidir.

Ayrıca Polatlı ilçemiz başta olmak üzere ilimiz meralarındaki ot çeşitliliğinin ve verimliliğinin arttırılması için yerel yöneticilerimizle işbirliği yapılarak meralara ot tohumu atılması sağlanmalıdır. Böylece küçükbaş hayvancılığın gelişmesi sağlanacaktır.

Polatlı öznelinde paylaştığımız bu sorunlar aslında tüm ilimizi, bölgemizi doğrudan ilgilendirmektedir, etkilemektedir. Polatlılı çiftçilerimizin sorunlarını çözmeye yönelik atılacak her adımın, geliştirilecek her çözümün ilimizi hatta İç Anadolu Bölgemizi kalkındıracağı bir gerçektir. Yetkiyi ellerinde bulunduran sorumluların bu bilinçle kapsayıcı ve sürekliliği olan çalışmalar yapmaları gerekmektedir.

Halkımızın desteği ve yetkilendirmesi ile gerçekleşecek CHP iktidarında belirttiğimiz çözümlerin hepsini tek tek uygulayacağız.”