27 Aralık 2020, Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 101. Yıl Dönümü  
27 Aralık 2020, Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 101. Yıl Dönümü – Basın Açıklaması -
28.12.2020
880
Yazı Boyutu: A- A+

Kıymetli Ankaralılar bugün 27 Aralık 2020. 

Bundan tam 101 yıl önce memleketin kurtuluşunun işaret fişeği olarak Mustafa Kemal Paşa, Anadolu topraklarının üzerine bir karabasan gibi çöken emperyalist saldırganlığa karşı Türk Milletinin bağrına basıp ayağa kalkacağı bir dayanak olan Ankaraya gelmiştir. Dikmen sırtlarında Ankaranın kadınlı erkekli yiğitleriyle karşılanan Atatürk ve mücadele arkadaşları o günden itibaren Ankaradan kopmamışlardır.

Milli mücadele dönemlerinde gerek demiryolu ve telgraf ağıyla iletişim ve ulaşım alanında tanıdığı imkanlarla gerekse de düşman etkisine uzak konumuyla bir savaş kumanda merkezi olarak üs seçilen Ankara o günden itibaren tarihte örneğine az rastlanan şekilde fiili bir başkent haline gelmiştir. İlk zamanlarda coğrafi ve stratejik konumuyla tercih edilen Ankaramız Cumhuriyet dönemiyle beraber ülkemizin her bir köşesine bir kalkınma ve modernleşme örneği teşkil etmiştir.

Atatürk’ün mücadele arkadaşlarıyla birlikte Ankaraya gelişinin bir diğer adı ise geleneklerimizde var olduğu haliyle Kızılca Gündür. Kızılca gün milletimizin binlerce yıla varan devlet geleneğinde zorluğa düşen bir devletin yeniden kurtuluşu için yeni liderini seçip onun arkasında kenetlendiği gündür. Gerçekten de bu memleketin kadınlı erkekli yiğitleri Dikmen sırtlarında ettikleri yemine o günden sonra hiç taviz vermeden bağlı kalmışlardır. Vatana ve ulusal onurumuza son damla kanlarını verdikleri ana kadar sadakatle bağlı kalmışlardır.

Kıymetli hemşehrilerim;

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankaraya gelişi basit bir mekânsal değişiklik değildir, Onun Ankaraya gelişi bir milletin yedi düvele diz çöktürme konusunda özgüveninin yerine gelişidir.

Kadim Anadolu coğrafyasının makus gibi görülen talihinin yerle yeksan edilmesi ve tüm milletin bir araya gelişidir.

Atatürk’ün Ankaraya gelişi, emperyalistlerin dize gelişidir!

Bağımsızlık için söylenen türkülerin söze gelişidir!

Tebaa sayılmış bir topluluğun yurttaş haline gelişidir.

Yıllarca alın terini yok pahasına var edip tarla saban süren Türk köylüsünün efendiliğe gelişidir!

Sofradaki yeri öküzümüzden sonra gelen Türk kadının çağdaş uygarlık mücadelesinde ön safa gelişidir.

Bu milletten bir şey olmaz diyen mücadele kaçkınlarının yurt kavgasında imana gelişidir.

Kıymetli Ankaralılar başkentimiz Ankara Cumhuriyet tarihimiz boyunca büyük zorluklar atlattı ve Türkiye Cumhuriyetinin çağdaş, müreffeh ve güçlü bir devlet olması yolunda büyük badireler aşıldı. Yine bilinmektedir ki, 20 yılı aşkın bir süre Ankaran parsel parsel satıldığı, rantın ve kent talanının sıradanlaştığı günler geride kalmıştır. Ankara, ülkemizin başkenti 2019 yılı bir dönemeç olmakla birlikte bundan sonra emin ellerdedir.  Ancak Ankarayı yıllarca yağmanın merkezi haline getiren bu zihniyetin bir benzeri bugün Atatürk’ün Ankaraya gelişini kutlamamızı; gelenekselleşen Atatürk koşusunu gerçekleştirmemizi pandemiyi gerekçe göstererek engellemiştir.  Açılışlar ya da müzikli ağırlamalar söz konusu olduğunda pandemiyi hatırlamayanlar,  konu Atatürk olunca birden bire pandemiyi hatırlamaktadır.  101 yıl önce Milli Mücadelenin öncülerini bağrına basanların evlatları olarak buna izin vermemiz mümkün değildir. Böylesi önemli günlerde dahi ayrımcılık yapanlar, Ankarayı parsel parsel satanlarla aynı akıbete uğrayacaklarını bilmelidirler.

Kıymetli Ankaralılar;

Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyetin başkentini yıllar sonra Mustafa Kemal Atatürke ve Cumhuriyete yaraşan bir yönetime kavuşturduğumuz gibi, Atatürk’ün eserlerine sahip çıkacak ve başkentimizin Cumhuriyetin 2. Yüzyılına yaraşır bir kent haline gelinmesi için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz.

Kurtuluş mücadelemizi Anadolunun her yerinde örgütleyerek bizlere bir vatan ve cumhuriyet bırakan aziz şehitlerimizi, Ulu Önderimizi ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Umudun şehrine, Ankaraya İyi ki geldin Atatürk!

 

CHP Ankara İl Başkanı

Av. Ali Hikmet AKILLI

Ankara Milletvekilleri

lent KUŞOĞLU

Tekin BİNGÖL

Murat EMİR

Gamze TAŞÇIER

Levent GÖK

Haluk KOÇ

Yıldırım KAYA

Nihat YEŞİL

Servet ÜNSAL

Ali Haydar HAKVERDİ